Priestorová predstavivosť - Testy studijních předpokladů TSP

Robí sa vám pri riešení niektorých TSP úloh zle od žalúdka? Len v časti priestorovej predstavivosti to však má objektívne opodstatnenie.

Možno ste si TSP už skúšali a možno sa vám pri niektorých príkladoch robilo zle od žalúdka. Len v časti priestorovej predstavivosti to však má objektívne opodstatnenie. Niekedy si totiž musíte predstavované teleso otáčať v hlave tak dlho a intenzívne, až z toho dostanete závrat.

Co si představit pod prostorovou představivostí v TSP?

Vzhľadom k papierovému charakteru TSP sa s podobným príkladom nestretnete, avšak určite v ňom nájdete veľa iných kociek. Nech už sa budú hýbať v telese alebo prekrývať. Máte radi hry s hracími kockami? Táto záľuba vás rýchlo prejde pri skladaní rozložených kociek a určovaní, či zodpovedajú vzoru v zadaní. Najmä dievčatá tú využijú roky vystrihovania papierových vločiek a iných obrazcov z preložených papierov. Máte radi bludiská? Potom verte, že ak na ne v TSP narazíte, nebudete hľadať východ, ale miesto, kde ste sa v ňom stratili a zúfalo sa rozhliadať okolo seba. Pomôckou vám bude len pôdorys bludiska a zobrazenie toho, čo na tomto mieste vidíte.

 

Čo môžem očakávať od TSP kurzu?

Veľa z vás sa určite pýta, na čo chodiť na kurz, keď máte všetky pomôcky pre tréning doma. Pravdou je, že priestorová predstavivosť sa síce môže zlepšiť, niekto na ňu vlohy proste má a iný nie (často sa totiž o priestorovej predstavivosti hovorí ako o vrodenej schopnosti). Jedná sa tak o najviac nespravodlivý oddiel. Schopnosť vizualizácie telies a následnej orientácie v priestore, zrkadlení, rotácii atď. je kľúčová a zároveň potenciál výkladu a vedenia je tak menší než v ostatných oddieloch. V kurze vám však ukážeme okrem našich tvárí aj rôzne pomôcky pre riešenia, obecne využiteľné pravidlá a skratky. Ukážeme vám, že k vyriešeniu niektorých úloh toľko preklínanú priestorovú predstavivosť možno tak úplne mať nemusíte.