Stratégia riešenia - Testy studijních předpokladů TSP

Zvoľte najlepšiu stratégiu pre úspešné zvládnutie TSP.

V priebehu predstavenia jednotlivých subtestov ste si mohli všimnúť rôzne narážky na celkovú stratégiu riešenia. Jedná sa o obecné pravidlá, ktorých dodržiavanie vám síce samo o sebe nevyrieši žiadny príklad, ale výrazne pomôže v celkovom kontexte testu. Riešiť test tak, ako vám príde pod ruku totiž nie je optimálne.

Objavte svoje silné stránky

A tými začnite. Ide vám kritické myslenie? Nehľaďte na to, že ide o obecne najdlhšiu časť TSP a začnite ním. Nenechávajte si svoje silné stránky na koniec. Dosť možno vám na ne už nezostane čas. Prečo strácať drahocenný čas niečím, čo by ste aj tak pravdepodobne vôbec nevyriešili? Len sa zaseknete, ako pani Zdena pod koreňom.

Alternatívou tohto pravidla je začať časovo najmenej náročným subtestom. Z pravidla sa jedná o kultúrny prehľad alebo priestorovú orientáciu. Ak zvolíte túto možnosť, musíte si byť istí, že vás prípadný neúspech (napr. že vyriešite len dve úlohy) neznervózni a nerozhodí na zvyšok testu. Aj tak pokračujte tým, čo vám ide najlepšie

 2.

Majte v TSP prehľad o čase

Nestačí len rozpočítať si čas 100 minút / 60 príkladov. V TŠP sú príklady, ktoré vám zaberú podstatne viac času, ale ak ste schopní ich vyriešiť, je veľká šanca, že ich vyriešite správne (čiastočne numerika, potom analytika a kritické myslenie). Preto je dobré mať nadhľad nad určitými druhmi úloh a vedieť, kedy je lepšie čas využiť a kedy od úlohy radšej odísť (a nechať si ju prípadne na koniec).

Oplatí sa vám v TSP tipovať?

Když už tipovat, tak ideálně vybírat jednu ze dvou možností (vyloučit z rozhodování 3 určitě špatné odpovědi). Pravděpodobnost je pak 50:50 a to už se vyplatí, no ne? Narovinu, ne vždy. Z hlediska statistiky ano, v dlouhodobém horizontu byste měli skončit v plusu (jelikož za správnou odpověď získáte celý 1 bod a za špatnou odečítáte pouze 0,25 bodu). Jenže jsme jen lidé a v procesu rozhodování hrají roli i jiné faktory. Prostě a jednoduše existují uchazeči, kteří skončí i v tomto případě v mínusu. Někdy i dost výrazně. Při přípravě proto sledujte jen svou vlastní statistiku – pokaždé, když budete tipovat, zaznamenejte si z kolika možností vybíráte a zda jste vybrali správně. Získáte tak mnohem přesnější vodítko.

Nenechajte sa v TSP rozhodiť

Zachovajte si chladnú hlavu. Stres je najväčší zabijak sústredenia. Majte na pamäti, že ostatní sú taktiež nervózni. Odfiltruje preto rôzne rozptylujúce faktory, ako je posmrkávanie, či kašlanie. TSP prípravou test sa snažte riešiť v čo najväčšej psychickej pohode. Pre väčšinu z Vás to bude prvá skúsenosť s takto dlhým testom. Nenechajte sa preto rozhodiť ani jeho 100 minútovým rozsahom. V rámci domácej prípravy preto test nekúskujte a pripravujte sa naň ako na celok.

Bonusový TSP tip na koniec

Začnite s TSP prípravou čo najskôr. TSP nie sú inteligenčné testy a dá sa na ne pomerne dobre pripraviť. Chce to ale venovať príprave čas. Pokiaľ patríte do výraznej menšiny tých, ktorí zvládajú úspešne riešiť podobné testy bez väčšej námahy, potom vám gratulujeme. Vy ostatní nehľadajte výhovorky a začnite napríklad už dnes!